Dokumentacja lokalna i obowiązki sprawozdawcze od 2017 r.
Podatnicy, których przychody lub koszty w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 2 mln euro i zawierali oni transakcje z podmiotami powiązanymi powyżej ustawowych progów, muszą sporządzić dokumentację na poziomie krajowym.
1. Co to jest dokumentacja lokalna?
Tzw. dokumentacja lokalna to od 2017 r. podstawowy element dokumentacji cen transferowych. Jej nazwa pochodzi stąd, że przygotowywana jest na poziomie krajowym – „lokalnym".
Do jej przygotowania zobligowani są podatnicy, których przychody lub koszty w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 2 mln euro i zawierali oni transakcje z podmiotami powiązanymi powyżej określonych w przepisach progów (informacje o progach patrz następne pytanie).
Dokumentacja lokalna obejmuje m.in. opis transakcji, informacje o podatniku, o realizowanej strategii gospodarczej, dane finansowe dotyczące transakcji oraz wskazanie metody i sposobu kalkulacji dochodu (straty) podatnika.
2. Jakie są progi dla transakcji, czyli które transakcje podlegają udokumentowaniu?
Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych oraz jej zakres zależy od wielkości przychodów lub kosztów osiągniętych przez podatnika w poprzednim roku podatkowym. Zasadniczo, im wyższe przychody/koszty osiągnął podatnik, tym bardziej rozbudowaną dokumentację musi przygotować. Z drugiej jednak strony, wraz ze wzrostem przychodów podatnika zwiększa się próg dla transakcji.
I tak, w przypadku, gdy łączne przychody przekroczyły w poprzednim roku równowartość:
- 2 mln euro i nie więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta